Devlet Lise Değişim Programları
Dünyaya kuş bakışı bakmak için kendinizi eğitin, her şeyin ne kadar küçük ve önemsiz olduğunu göreceksiniz.
Ernest Hemingway

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olan lise değişim programları 14 ile 18 yaş aralığındaki lise öğrencileri için sunulmaktadır. Bu programlarla öğrenciler Türkiye’de sene kaybetmeden, yurt dışında eğitim alma imkanı elde ederler. Bu programlar sayesinde Türk öğrenciler yurt dışında seçkin liselerde eğitim almaktadır.

Öğrenciler genel olarak eğitim için gittikleri ülkelerdeki ailelerin yanına yerleştirilmektedir. Aileler gidilen ülkenin hükümeti tarafından kurulmuş bir kurum tarafından özenle ve belli kriterler doğrultusunda belirlenmektedir. Bu sayede öğrenciler hem İngilizce seviyelerini geliştirmekte hem de farklı kültürleri daha yakından tanıma imkanı bulmaktadır.

Yurt dışında alınan eğitimler Türkiye’deki lise eğitimine denk kabul edilir. Bu da öğrencilerin yurt dışı dönüşlerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlama imkanı vermektedir. Öğrenciler bu programlara 1 yıl süre ile katılabileceği gibi 2, 3 ve 4 yıllık sürelerde de katılabilirler.

Amerika’da Lise Eğitimi

Eğitim için seçenekler arasındaki en popüler ülke Amerika’dır. Özellikle Amerika burslu lise programları öğrencilerin en çok talep ettiği seçenektir. Burslu eğitim almak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak kontenjanların sınırlı sayıda olması nedeni ile öğrencilerin başarıları ve kişisel özellikleri Amerika’daki okullarda yüzde 20 ile 50 arası bir oranda burs alma durumunu belirleyecektir.

Amerika’da eğitim almak hem iyi bir vizyon elde etmek hem de kişisel gelişim açısından çok önemlidir. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler, Türkiye’deki müfredatlarına ek olarak sosyal, spor ve sanat içerikli dersler de alabilirler.

Kanada’da Lise Eğitimi

Son yıllarda en çok ön plana çıkan ülkelerden biri de Kanada’dır. Kanada’da lise değişim programı ülkemiz tarafından da desteklenmektedir. Bu ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler bir dönem, bir yıl ya da daha uzun sürelerde lise eğitimi alabilmektedir. Diğer ülkelerin aksine Kanada, özel okulların yanı sıra devlet okullarına da öğrenci kabul etmektedir.

Kanada’da yaşayan pek çok aile de eğitim için büyük çoğunlukla devlet okullarını tercih etmektedir. Bu da eğitim kalitesinin devlet okullarında da oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

Yurt Dışında Lise Eğitimi için Şartlar

Her ülkenin şartları farklılık gösterse de genel olarak ülkemizdeki öğrencilerin yurt dışında lise değişim programlarından yararlanabilmesi için minimum 8. Sınıf öğrencisi olması gerekmektedir. Yıl sonu not ortalamalarının 70 ve üzeri olması ve ayrıca İngilizce becerilerinin de yeterli seviyede olması gerekmektedir.

İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları uygulanmaktadır. Tercih ettiğiniz okullara göre ek kabul şartları da olabilmektedir. Eğer burslu lise araştırması yapıyorsanız başarı durumunuzun daha yüksek olması önemlidir. Kanada ve Amerika gibi ülkeler İngilizcenin ana dili olarak kullanıldığı yerler olarak öğrencilerin dil gelişimi için çok önemli katkılar sağlayacak ve büyük imkanlar sunacaktır.

YURT DIŞINDA LİSE OKUMAYA UYGUN MUYUM? Eğer Aşağıdaki Kriterleri Karşılıyorsan Sen de Başvurabilirsin!
  • checkÖrgün Öğrenci Olmak
  • checkYıl Sonu Notlarında Zayıfı Bulunmamak
  • checkİngilizceyi Yeterince Anlamak ve Konuşabilmek
  • checkİngilizce Yeterlilik Sınavından Başarıyla Geçmek
EDUBUCKS ile Yurt Dışı Eğitim Maceranı Başlatmak İstiyor Musun?
Başvur
© 2019 Edubucks Site Haritası | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Cookie Preferences